Sprawdź jak odpoczywać

6 czerwca 2019 | Autor: Magdalena Musiałowska-Paterek

„Ludzie spieszą się w pracy, dlatego niedbale ją wykonują; spieszą się w używaniu życia, dlatego jego smaku nie odczuwają; spieszą się w odpoczynku, dlatego nie mogą wypocząć.”Antoni Kępiński /

 

Nasza codzienność szybko płynie. Każdy dzień składa się z dużej liczby obowiązków i dopływających do nas bodźców, które wywołują w nas zmęczenie.  W natłoku spraw zapominamy o odpoczynku, który jest znaczący dla naszego zdrowia psychicznego.

Praca, zakupy, sprzątanie, odrabianie lekcji z naszymi dziećmi, pranie – to tylko kilka z obowiązków, które wykonujemy codziennie lub prawie codziennie. Bagatelizujemy odpoczynek, tłumacząc się brakiem czasu i przestrzeni lub często nie mamy świadomości, że uczucie, które nam towarzyszy to właśnie zmęczenie. Czasami marzymy o chwili spokoju, ciszy, o tym, aby nikt nas o nic nie prosił, niczego od nas nie chciał i nie wymagał. A kiedy już pojawi się wolna chwil, czas sam na sam ze sobą, cisza i spokój, wtedy sięgamy po telefon lub komputer i zaczynamy przeszukiwać strony internetowe lub włączamy telewizor wpatrując się w przypadkowy program. W rezultacie dostarczamy sobie dodatkowych bodźców, które stymulują nasz mózg – zamiast odpocząć jesteśmy bardziej zmęczeni, co wpływa na nasze samopoczucie psychiczne powodując, że stajemy się rozdrażnieni, sfrustrowani, marudni.

Odpoczynek to taka chwila, która dla każdego z nas może oznaczać coś innego i każdy z nas może potrzebować innej formy odpoczynku. Dla niektórych odpoczynkiem może być czytanie książki przy dobrej herbacie, dla innych odpoczynkiem może być aktywny trening na świeżym powietrzu. W zależności od tego jak mija nam dzień, nasza potrzeba formy odpoczynku może zmieniać się. I tak, raz będziemy potrzebowali pojeździć na rowerze, by odciążyć umysł, a raz zdecydujemy się na aromatyczną kąpiel, by nasze ciało mogło zrelaksować się.

Jedną z najważniejszych zasad satysfakcjonującego odpoczynku jest rozpoznanie własnych potrzeb. Warto sprawdzić, co nas relaksuje oraz dopasować formę odpoczynku do naszego trybu życia. Jeżeli w ciągu dnia nasz umysł intensywnie pracuje, poszukajmy czegoś, co zaktywizuje nasze ciało, pozwalając odpocząć naszej głowie. Jeśli jednak dużo czasu spędzamy na pracy fizycznej, wybierzmy coś, co pozwoli odpocząć naszym mięśniom, a zaangażuje nasz umysł. Zarówno nasze ciało, jak i nasz umysł potrzebują różnorodności, do tego, by mogły efektywnie odpocząć.

Różnorodność form odpoczynku, elastyczność w wykorzystywaniu ich w zależności od przebiegu naszego dnia oraz świadomość swoich potrzeb i preferencji to ważne elementy, które składają się na umiejętność odpoczywania. Mimo, że dla każdego z nas odpoczynek może mieć inną formę to warto, by pewne zasady odpoczynku wszyscy wzięli pod uwagę. Odpoczynek należy zaplanować, tak, jak planujemy inne czynności i zadania w ciągu dnia. Wygospodarujmy czas na odpoczynek każdego dnia. Kiedy dopasujemy do naszego grafiku taki czas, wybierzmy formę relaksu. Codziennie może to być coś innego. Nie zostawiajmy odpoczynku na czas wolny od pracy – zwróćmy uwagę na to, że w weekendy mamy również obowiązki do wykonania: zakupy, sprzątanie, pranie, domowe prace. To oznacza, że również w sobotę i w niedzielę czas na odpoczynek powinien być zaplanowany w konkretnych godzinach.

Istotne jest, aby nasz czas odpoczynku odbywał się offline – bez telefonu, bez komputera, bez telewizora, bez internetu. To bardzo ważne, by na moment relaksu ograniczyć ilość bodźców, która do nas dociera. Nasze organizmy nie są w stanie poradzić sobie z nadmiarem sygnałów, które odbierają w ciągu jednego dnia. Korzystnie z telefonów, tabletów czy intensywne oglądanie telewizora wywołuje, często nieświadome, zmęczenie psychiczne i emocjonalne.

 

Podsumowując, chciałabym, abyśmy zapamiętali kilka informacji:

  1. Twój umysł, Twoje emocje i Twoje ciało potrzebują odpoczynku – masz do tego prawo i jest to konieczne do zachowania zdrowia
  2. Od teraz codziennie trenuj odpoczywanie – to umiejętność, której można nauczyć się
  3. Zaplanuj 20 minut odpoczynku każdego dnia o określonej porze i wpisz go w swój grafik
  4. Wykorzystuj różne formy odpoczynku, aktywne i bierne
  5. Odpoczynek = brak dostępu do internetu
  6. Słuchaj swojego organizmu, bądź czujny na jego potrzeby

 

Magdalena Musiałowska-Paterek

O autorze

Pracuję z osobami doświadczającymi trudności w bliskich relacjach partnerskich, relacjach rodzic-dziecko, cierpiącymi z powodu zaburzeń odżywiania, odczuwanego smutku i samotności, niskiej samooceny, a także z osobami, które znajdują się w trudnym momencie swojego życia. Wspieram młodych dorosłych w stawianiu pierwszych kroków na nowych etapach życia, towarzyszę w poznawaniu siebie, rozwijaniu świadomości swoich potrzeb i pragnień, odkrywaniu nowych potencjałów.
Jesteś u nas pierwszy raz?
Poznaj nasz zespół Jak pomagamy?


Potrzebujesz pomocy w wyborze terapeuty? Skontaktuj się z nami.

Kontakt

Ursynów

Warszawa, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47 lok. 85 (przy Metrze Natolin, wejście II bramą, klatka po prawej stronie)

Wola

Warszawa, ul. Ciołka 10 gabinet 220 (przy Metrze Księcia Janusza, wejście do biurowca Satoria)
Dane do przelewu  58 1600 1462 1741 4131 3000 0001