Jak się przygotować do Świąt?

26 listopada 2018 | Autor: Magdalena Musiałowska-Paterek

Twoja obecność to najwspanialszy prezent, jaki możesz podarować sobie i swoim bliskim. Nic więcej nie musisz.. wystarczy, że Jesteś

Przed nami specyficzny czas, jakim jest okres przedświąteczny. Dla dzieci to bajkowe oczekiwanie na ubieranie choinki, pieczenie pierniczków, prezenty od św. Mikołaja. Dla dorosłych bywa to pora wzmożonych zakupów, sprzątania domu, mycia okien. Pięknie przystrojone wystawy sklepów, rozchodzący się dźwięk kolęd zderza się z nerwowym poszukiwaniem prezentów, napięciem spowodowanym brakiem możliwości na zorganizowanie świąt pomiędzy pracą a obowiązkami dnia codziennego. Stajemy się przemęczeni, rozdrażnieni, sfrustrowani. Po całym dniu malutkich napięć szukamy prostego sposobu na ich rozładowanie. W takich chwilach łatwo o sprzeczkę, kłótnie z partnerem, dzieckiem czy bliską nam osobą. Po okresie przygotowań nadchodzą wyczekane Święta, na które nie mamy już siły. Marzymy o odpoczynku, przez co świąteczne spotkania jawią nam się jako kolejny obowiązek.

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas, który możemy spędzić w miłej atmosferze, ciesząc się bliskością kochających nas osób. To momenty, kiedy możemy znaleźć chwile dla swojego partnera, dziecka, bliskiej osoby nie myśląc o tym, że zaraz trzeba będzie wyjść do pracy czy przygotować się na jutrzejsze wyzwanie. Możemy się cieszyć obecnością. Często jednak bywa tak, że właśnie w obliczu świątecznych przygotowań na pierwszy plan wysuwają się pretensje. Zamiast współpracować, dzielić się zadaniami, bliscy sobie ludzie zarzucają się oskarżeniami. Ranimy wtedy siebie nawzajem słowami, czynami, impulsywnymi reakcjami.

Co możemy zrobić, aby tegoroczne święta zachowały swoją magię spokoju i nie przemieniły się w odpoczynek po kilkutygodniowej ciężkiej pracy i nieustannych sprzeczkach?

Zacznijmy od tego, co jest dla nas najważniejsze. Czy święta nie mają być czasem spotkań z bliskimi, okazją do rozmów z dawno niewidzianymi członkami rodziny, przyjaciółmi, prawem do odpoczynku? Być może to, co najcenniejszego możemy dać sobie i naszym bliskim, to nie 12 potraw na stole, umyte okna czy wysprzątany dom, ale czas i obecność – wspólnie spędzone chwile.

Jak przetrwać czas świątecznych przygotowań i nie pokłócić się z rodziną?

Zadaj sobie pytanie.

Zanim rozpocznie się przedświąteczna gorączka zatrzymaj się na moment i zapytaj siebie:

Co jest dla mnie najważniejsze w najbliższe święta?

Jak chcę je przeżywać?

Czego chcę doświadczyć?

Czego potrzebuję dla siebie?

Czego chcę, żeby doświadczyli moi bliscy?

Poszukaj odpowiedzi w sobie i zapisz je obok pytań. Niech Twoje odpowiedzi będę dla Ciebie drogowskazem w przedświątecznej gonitwie.

Plan przedświątecznych przygotowań.

Na kartce papieru zrób listę spraw, którymi chcesz się zająć przez świętami – sprzątanie, gotowanie, ozdabianie mieszkania. Określ przybliżony czas realizacji danego zadania. Przyporządkuj cyfrę każdej sprawie od 1 – najważniejszej do 10 – najmniej ważnej. Otwórz swój kalendarz – papierowy lub w telefonie – i sprawdź, gdzie w swój grafik możesz wpisać poszczególne zadania. Zacznij od tych, które są dla Ciebie najważniejsze.

 Poznaj grafik swoich bliskich – deleguj.

Przygotowywanie świat w pojedynkę jest trudne i mało przyjemne. Podziel się zadaniami z innymi bliskimi. Pokaż im swoją listę spraw i zapytaj, które zadania chcieliby przejąć lub zaproponuj punkty wybrane przez siebie. To pozwoli wszystkim domownikom zaangażować się w przygotowania, poczuć, że robicie coś razem, a potem wspólnie cieszyć się tym, co stworzyliście.

Możesz też zaangażować resztę rodziny do tworzenia planu przedświątecznych przygotować. Każdy domownik może dorzucić coś od siebie, co będzie dla niego ważne i pozwoli mu poczuć swój wkład w budowanie świątecznej atmosfery.

Nie rezygnuj z czasu dla siebie.

W natłoku świątecznych przygotowań pamiętaj o sobie. Nie zaniedbuj swoich aktywności, które są dla Ciebie ważne i dają satysfakcję. Rozplanuj grafik tak, by uwzględnić też czas dla siebie. Chwila oddechu w postaci duchowej refleksji, ciepłej kąpieli z pianą, ulubionych ćwiczeń aerobowych czy pysznej kawy mogą pomóc rozładować napięcie związane z przygotowaniami oraz dostarczyć porcję pozytywnych emocji. Daj do tego przestrzeń również swoim domownikom – oni też mogą potrzebować chwili odprężenia lub wypełnienia ważnej dla nich aktywności.

Prezenty.

Podobnie, jak z zadaniami przedświątecznymi, zrób listę osób wpisując obok prezent, który masz ochotę podarować. Możesz kupić go w sklepie, uwzględniając, że będziesz potrzebować na to odrobinę więcej czasu, niż w innej porze roku – nie daj się zaskoczyć kolejkami, przed świętami sklepy są pełne poszukiwaczy prezentów lub wyszukać i zamówić online. Możesz zrobić też coś własnoręcznie lub podarować bliskiej osobie atrakcyjne przeżycie w formie prezentu:  wspólną wycieczkę, wyjście do teatru, udział w ciekawych warsztatach. Jeśli nie masz pomysłu możesz wspomóc się voucherem prezentowym, który bliska osoba będzie mogła zrealizować na wybraną przez siebie propozycję.

Dostrzegaj różnice z wyrozumiałością.

Patrząc na osoby Ci bliskie, partnera, dzieci, członków swojej rodziny czy przyjaciół możesz dostrzec różnice, które wynikają z Waszych temperamentów, sposobu wychowania, przebytych doświadczeń. Te różności mogą wpływać na to, że różnicie się w postrzeganiu danych sytuacji, macie różne potrzeby, różnie się komunikujecie. Przedświąteczne napięcie może potęgować uczucie, że te same rzeczy widzicie inaczej i zachęcać do konfliktów w tematach związanych ze świętami, świątecznymi tradycjami, zaproszonymi członkami rodziny. Pamiętaj jednak, że inny pogląd na święta niż Twój, nie oznacza gorszy. Wasze perspektywy na najbliższe święta, nawet jeśli różne, są równoprawne i tak samo ważne. Zaakceptowanie naszych odmienności postrzegania, potrzeb, przeżywania to połowa sukcesu. Druga połowa to szacunek dla tej odmienności i komunikowanie się z naszym partnerem z uwzględnieniem tych odmienności. To pomoże potraktować bliskich i nas samych bardziej ulgowo, podzielić zadania w sposób, który dla jednej i drugiej strony będzie wygodniejszy i łatwiejszy do zrealizowania, bo uwzględni nasze cechy charakteru i umiejętności. Nauczmy się doceniać w naszych partnerach pozytywne strony i spróbujmy spojrzeć na dzielące nas różnice jak na coś potrzebnego, coś, co nas uzupełniania i sprawia, że właśnie dzięki tym odmiennościom tworzymy jedną, spójną całość. Spróbuj przeżyć te święta z większą wyrozumiałością, tolerancją i akceptacją, ciesząc się tym, że po prostu możesz być razem z bliskimi.

Święta Bożego Narodzenia to czas, który ma być przyjemny. Aby tak było zadbaj o siebie w okresie świątecznych przygotowań. Od czasu do czasu przypomnij sobie, co zapisałaś/ zapisałeś na kartce obok pytań postawionych wyżej. Pamiętaj, że największym prezentem dla najbliższych jest Twoja obecność, energia do bycia z nimi i cieszenia się tym czasem. Nie zużyj całej siły na przedświąteczne porządki i zakupy, ponieważ to wszystko przemija. Natomiast wspólne chwile i emocje pozostaną w Waszych wspomnieniach.

 

Magdalena Musiałowska- Paterek

Poprzedni wpis
Następny wpis

O autorze

Pracuję z osobami doświadczającymi trudności w bliskich relacjach partnerskich, relacjach rodzic-dziecko, cierpiącymi z powodu zaburzeń odżywiania, odczuwanego smutku i samotności, niskiej samooceny, a także z osobami, które znajdują się w trudnym momencie swojego życia. Wspieram młodych dorosłych w stawianiu pierwszych kroków na nowych etapach życia, towarzyszę w poznawaniu siebie, rozwijaniu świadomości swoich potrzeb i pragnień, odkrywaniu nowych potencjałów.
Jesteś u nas pierwszy raz?
Poznaj nasz zespół Jak pomagamy?


Potrzebujesz pomocy w wyborze terapeuty? Skontaktuj się z nami.

Kontakt

Ursynów

Warszawa, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47 lok. 85 (przy Metrze Natolin, wejście II bramą, klatka po prawej stronie)

Wola

Warszawa, ul. Ciołka 10 gabinet 220 (przy Metrze Księcia Janusza, wejście do biurowca Satoria)
Dane do przelewu  58 1600 1462 1741 4131 3000 0001